Bilim İnsanları Uzaya Dondurulmuş Fare Spermi Gönderdi! Uzaylı Yavru Fareler Doğdu!

Bilim İnsanları Uzaya Dondurulmuş Fare Spermi Gönderdi! Uzaylı Yavru Fareler Doğdu!

Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilen dondurulup kurutulmuş fare spermlerinden tam 8 yavru doğdu. Gelecekte insanlar üzerinde de denenmesi muhtemel deney dünyada çok konuşuluyor. Deney hakkında ayrıntılı bilgi almak için haberimizi okuyun.

Uzaylı Fareler Sağlıklı Doğdu

6 yıl önce dondurulup kurutularak uzaya gönderilen fare spermleri kullanılarak, yavru fareler dünyaya getirildi. Araştırmacılar, uzaydaki yüksek radyasyona rağmen sağlıklı bir şekilde doğduklarını dile getirdiler. Uluslararası Uzay İstasyonundaki radyasyon oranı, Dünyaya oranla 100 kat daha fazla. Radyasyonun DNA hasarına neden olabileceği gibi gönderilen fare spermlerinin kalitelerinin bozulma riski vardı.

Uzaylı Fareler Sağlıklı Doğdu

Dondurularak Kurutma Yöntemi

İlk olarak 2. Dünya Savaşı esnasında kullanılan ilaçların korunması ve uzak olan yerlere rahat bir şekilde taşınması için geliştirilen bir yöntem olan dondurarak kurutma, 1960'lı yıllardan itibaren NASA'nın astronotlarının yemeklerinde kullandığı bir yönteme dönüştü. Az yer kaplaması, raf ömrünün uzun olabilmesi, besin değerlerinin düşmemesi dondurulup, kurutmada avantaj sağlıyor.

Dondurularak Kurutma Yöntemi

Felâket Senaryosu Durumunda

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bulunan fare spermleri, dünyaya gönderilerek bir dişi fare döllenmek için kullanıldı. Doğan 8 yavru fare gayet sağlıklı. Bu deney bilim dünyası için önemli bir deneydir çünkü dünya dışına yollanacak insan spermlerinden bir felaket senaryosu durumunda bir koloni kurulabilir. Araştırmacılar bunun gibi binlerce deney çalışmaları yapıyorlar.

Felâket Senaryosu Durumunda

Sayama Wakayama Açıkladı

Yamanashi Üniversitesi’nden Sayaka Wakayama ve ekibi basına konuşarak, yaptıkları deney hakkında bilgiler verdi. Ekip, Dünya’da bir felaket yaşanması olasılığına karşı uzayda bir yerde, belki Ay’da sperm bankaları kurulabileceğini söyledi.1988 tarihinde Alman bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir çalışmada, uzaya yollanan spermlerin yerçekimi az olan ortamlarda daha hızlı olarak yüzdüğü fark edilmiş, ancak bunun doğurganlığa olan etkisi konusunda herhangi net bir sonuca varılamamıştır.
Wakayama, "Bu keşifler, insanlığın uzay çağına ilerlemesi için çok önemli" ifadelerini kullandı. Wakayama, “Diğer gezegenlere göç etme zamanı geldiğinde, sadece insanlar için değil, evcil hayvanlar için de genetik kaynakların çeşitliliğini korumamız gerekecek” açıklamasında bulundu.

Sayama Wakayama Açıkladı

Etiketler

Teknoloji