Hem aile arabası hem elektrikli! elektrik araç meraklılarını sevindirecek o model yollarda yerini aldı!

Hem aile arabası hem elektrikli! elektrik araç meraklılarını sevindirecek o model yollarda yerini aldı!

Aile dostu tasarımıyla dikkat çeken Zeekr CM2E, casus kameralara yakalanarak otomobil severlerin merakını uyandırdı. Bu model, geniş ailelere hitap edecek şekilde fazla koltuk kapasitesine sahip. Aracın elektrik altyapısının Zeekr'in 007 modelinde olduğu gibi olması bekleniyor.

Yeni Elektrikli Zeekr

Google'ın Amerika merkezli otonom sürüş projesi Waymo ile işbirliği içinde geliştirilen tamamen elektrikli Zeekr CM2E minivan, Çin'de gizli testler sırasında ortaya çıktı. 2022 Guangzhou Otomobil Fuarı'nda tanıtılan M-Vision konseptinin bir ürünü olan CM2E, İsveç'te tasarlanmış ve L4 seviyesinde otonom sürüş kabiliyetleri ile dikkat çekiyor.

Bütçe Dostu Yaklaşım

Yeni casus fotoğraflarda fark edilen küçük değişiklikler, Zeekr'in daha az otonom ve daha uygun fiyatlı bir versiyon üzerinde çalışıyor olabileceğini düşündürüyor. Kamuflajlı aracın ön camındaki kapak ve bazı eksik sensörler bu teoriyi destekliyor.

Ailelere Özel Tasarım

M-Vision konseptine dayalı olarak tasarlanan bu model, sürgülü arka kapısı ve geleneksel ön kapısı ile dikkat çekiyor. Bu özellikler, aracın farklı pazar ve kullanım senaryoları için çeşitlendirildiğine işaret ediyor. Geely'nin SEA-M platformuna dayanan CM2E, yaklaşık 4,6 metre uzunluğa ve 2+3 koltuk düzenine sahip.

007 Modeliyle Benzer Elektrik Mimarisi

Teknik ayrıntılar henüz tam olarak açıklanmasa da, Zeekr'in en yeni modelinin 007 sedan gibi 800V elektrik mimarisine sahip olması bekleniyor. Araçta Zeekr'in karakteristik Stargate ışık bandının bulunacağı öngörülüyor.

Zeekr, Geely'nin bir alt markası olarak dört farklı model sunuyor ve 2023 yılında 118.685 araç satarak satışlarını %65 oranında artırdı. CM2E'nin üretim versiyonunun 2024'ün sonlarına doğru piyasaya sürülmesi ve Waymo'nun Amerika'daki filosuna katılması planlanıyor. Araç, Çin ve Avrupa pazarlarında da satışa sunulabilir, ancak diğer pazarlarda bulunup bulunmayacağı konusu henüz kesinlik kazanmamış durumda.