SGK ve Bağkur Tarafından Açıklanan 8 sene erken emeklilik müjdesi! Emeklilik Yaşı Erkene Çekildi

SGK ve Bağkur Tarafından Açıklanan 8 sene erken emeklilik müjdesi! Emeklilik Yaşı Erkene Çekildi

Emeklilik yaşı ile ilgili SGK tarafından yapılan açıklama oldukça yankı buldu. Vatandaşlar artık 8 sene erken emekli olabilir.

Erken Emekli Olma Şartları Açıklandı

Emeklilik yaşı 8 sene indirildi, on binlerce insan artık erken emekli olabilecek. Emekli olmak için gün sayanlara müjdeli haber SSK tarafından gelmeye devam etmektedir.
Emeklilik yaşı güncellendi ve yaş koşulları ile birlikte insanların emekli yaş sınırı hakkındaki gelişmeler yakından takip ediyorlar. SSK tarafından açıklamaya göre artık emeklilik yaşı 8 sene öne çekildi. 04.10.2000'den daha önce Bağ -kur tecili yaptıran esnaflar için gelen bu müjdeli haberin şartları da belli oldu. Bu insanlar sigorta tescillerini 1982 senesine kadar geri çekme hakkına sahipler. Çalışan insanların emeklilikleri hesaplanırken bütün hizmetleri hesaba katılarak hesaplanır. Çalışma hayatına başlayan insanların en merak ettikleri mevzulardan birisi ne zaman emekli olacağım suali her ülkede ön planda yer almaktadır. Emekli olabilmek için bütün koşullar aynı anda yerine getirilmesi gerekiyor. Peki 8 sende emekli olmak için ne yapılmalı?

Erken Emekli Olma Şartları Açıklandı

SGK’dan erken emeklilik haberi

Sgk’dan gelen erken emeklilik müjdesi ile insanlar ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlar. Bazen prim gün ödeme ve sigortalı çalışma koşulunu yerine getirenler yaş koşusunda dolayı emekli olamıyorlar. 

SGK’dan erken emeklilik haberi

8 sene erken emeklilik nasıl olunuyor?

Emeklilik olmak için önemli olan bazı tarihler bulunmaktadır. Bunlardan biriside 4 Ekim 2000 tarihinden önce Bağ-kur tescili olan esnafın gayet şanslı oldukları söylenmektedir. Ayrıca bu insanlar sigorta tescillerini 1982 senesine kadar geri çekme hakkına sahipler. Oda kaydı olanlar ise sigortalılık süresini 1985 senesine kadar geri çekebiliyorlar. 4 Ekim 2000 senesinden sonrası ise böyle bir hakka sahip değiller.
4 Ekim 2000 ila 1 Ekim 2008 arası Bağ-Kur tescili olan kişiler ise kayıtları silinse de tescil süresini geriye götürme hakkına sahipler. 

8 sene erken emeklilik nasıl olunuyor?

Bütün hizmetleri birleştirebilirler

Çalışan insanların emeklilik hesaplaması yapılırken bütün hizmetleri hesaba katılmaktadır. Fakat bunun için hizmet birleştirmesi ismi verilen sistemin uygulanması gerekiyor.
Bazı kurumlar arası çalışmalar belirlendikten yöntemler doğrultusunda birleştirilmekte, buna emekli olunacak kurum karar veriyor. Bir kişinin çalışma yaşamına Bağ-Kur, emekli sandığı ve SSK’ya bağlı olarak çalışabiliyorlar.
Kişilerin bütün kurumlarda sigorta geçirmiş oldukları günler oluşturuyor ve buda prim gününün artmasına neden oluyor. 

Bütün hizmetleri birleştirebilirler

Etiketler

Ekonomi   sgk