SED Ödemesi Yapılmaya Başlandı! Kimler Alacak! İşte Alınacak Tutar

SED Ödemesi Yapılmaya Başlandı! Kimler Alacak! İşte Alınacak Tutar

SED en düşük gelir seviyesine sahip olan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan ailelere yapılan bir yardımdır. Yardımın amacı çocuklara ailelerinin yanında daha iyi imkanlar sağlamak ve daha iyi yetişmelerine destek sunmaktır.

SED ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara çocukları için ödenen bir yardımdır. Çocukların ailelerinin yanında yardım alması ve daha sağlıklı büyümesi için Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından SED ödemesi yapılıyor. Bu ay ne zaman yatacağı da merak ediliyordu.

Ödemenin ne zaman yapılacağına dair Aile Bakanı Sevda Yanık tarafından bir açıklama yapıldı. Toplam olarak yapılan yardımın 160 milyon 165 lira olduğu belirtildi. SED yardımı çocuklar için yaklaşık 1.259 lira olarak ödeniyor. Bu ay yapılacak olan yardım için de paralar yatırılmaya başlandı ve 15 Ağustos'a kadar ödemelerin hepsi tamamlanmış olacak.

Açıklamanın ardından bu yardımdan haberi olmayan kişiler SED yardımını merak etmeye başladı. SED yardımının ne olduğu ve ayrıntılarını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SED Nedir?

SED en düşük gelir seviyesine sahip olan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan ailelere yapılan bir yardımdır. Yardımın amacı çocuklara ailelerinin yanında daha iyi imkanlar sağlamak ve daha iyi yetişmelerine destek sunmaktır. Psiko-sosyal bir destek biçimi olarak tanımlanan SED, geçici bir süre ödenir ve ailelere çocuklar için yardım etmeyi hedefler. 

SED Kimlere Ödenir?

Açılımı Sosyal ve Ekonomik Destek olan SED yardımı sosyal hizmet kurumlarında bakılan çocukların ailelerinin yanında kalabilecek olan çocukları için bazı ailelere yapılır. Maddi sıkıntı yaşayan ve bu yüzden çocuklarını sosyal hizmet kurumlarına bırakmak zorunda kalan çocuklar için SED ödemesi yapılabilir. Genel olarak hakkında bakım tedbiri alınan çocuklar için yapılır.

Yaş sınırını tamamlamış olan çocukların da sosyal hizmet kurumundan ayrıldıktan sonra iş bulma ve hayatını koruma sürecine katkıda bulunmak için SED ödemesi yapılır. SED ödemeleri genel olarak memurların maaş katsayılarındaki artışa göre belirlenir.

Etiketler

Gündem  
Bayazıt Şener

Her konuda makale yazmayı seviyorum